مفهوم ویژگی‌ها‌ و کاربردهای کابل افشان

مفهوم ویژگی‌ها‌ و کاربردهای کابل افشان

 

کابل‌ افشان به منظور انتقال جریان برق از منبع به مقصد مورد استفاده قرار می‌گردد؛ به عبارتی اتصال برق بین دو نقطه توسط کابل‌ افشان انجام می‌شود.

این کابل‌ها متشکل از تعدادی رشته سیم هستند که اطراف این رشته‌ها را غلافی محافظ در برابر اختلالات جریان برق، شرایط محیطی، نوسانات دمایی و… پوشش می‌دهد.

ضمنا این روکش از آسیب‌های محیطی مانند: رطوبت، برف و باران، تابش مستقیم آفتاب، ساییدگی و پوسیدگی، خوردگی و… جلوگیری کرده و ایمنی و طول عمر کابل برق را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

از لحاظ ویژگی‌های فنی و ساختاری می‌توان به رسانایی بالای کابل‌های افشان اشاره کرد و ضمن رسانایی عالی، در برابر جریان‌های قوی نیز مقاومت بالایی دارند.

علاوه‌ براین عایق مناسب کابل‌های افشان از هدایت و نشت جریان الکتریکی به خارج از کابل جلوگیری کرده؛ همچین روکش مقاوم و منعطف خارجی کابل نیز سبب عدم ایجاد آسیب و خطرات ناشی از اتصالات جریان برق می‌شود.

سیم و کابل افشان

از لحاظ کاربرد نیز زمینه گسترده‌ای داشته و برق مورد نیاز بسیاری از لامپ‌ها، تجهیزات برقی، دستگاه‌ها و موتورهای صنعتی، صنایع نفت و گاز، ساختمان سازی، برق و الکترونیک، خودروسازی و… توسط این کابل‌ها تامین می‌شود.

معرفی کابل برق افشان

کابل‌های افشان که از کاربردی‌ترین اتصالات جهت انتقال جریان برق هستند؛ جریان الکتریکی بین مبدا و مقصد در تجهیزات و سیستم‌های وابسته به برق را تامین می‌کنند و در کنترل افت یا شدت جریان غیرمجاز نیز نقش دارند.

کابل‌های افشان برحسب ویژگی‌های ساختاری متفاوت که دارند؛ قادر به انتقال نقطه‌ای جریان برق در ولتاژهای مختلف هستند؛ علاوه‌براین طراحی مناسب با متریال‌های مرغوب این کابل‌ها سبب انتقال جریان برق با حداقل ضریب کاهش انتقال می‌شوند.

این کابل‌ها از لحاظ مشخصات ساختاری با متریال‌های مقاوم نسبت به شرایط نامساعد جوی و محیطی ساخته شده و احتمال خطرات ناشی از جریان برق و آتش‌سوزی را به حداقل‌ می‌رساند.

به طور کلی کابل‌های افشان برحسب ویژگی‌های فنی و ساختاری ایمنی و کیفیت انتقال برق از مبدا به مقاصد مختلف را تامین کرده و سبب کارایی صحیح و سالم تجهیزات برقی می‌شوند بنابراین کیفیت مناسب این محصول تاثیر مستقیمی بر سلامت تجهیزات برقی و کاهش خسارات احتمالی دارد در این زمینه نمایندگی اصلی سیم و کابل کسری با ارائه بهترین و با کیفیت ترین کابل‌های برق افشان توانسته رضایتمندی حداکثری را برای مشتریان فراهم سازد تا دغدغه خرید این کابل را به طور کامل برطرف سازد.

 

ویژگی‌های فنی کابل برق افشان

آنچه که در قالب استانداردهای ساختاری و فنی به تولید کابل افشان می‌انجامد؛ در نهایت سبب کیفیت انتقال جریان مجاز، ایمنی تجهیزات الکتریکی، کاهش حداقلی خسارت ناشی از اتصالات غیر ایمن و عملکرد صحیح تجهیزات برقی می‌شود.

 1. جریان نامی یا حداکثر جریان عبوری قابل تحمل برای کابل بدون ایجاد خطر و خسارت به تجهیزات برقی و دیگر عوامل محیطی
 2. مقا‌ومت الکتریکی کابل که با واحد اهم اندازه‌گیری شده و نشان دهند قدرت انتقال و کاهش حداقلی ضریب انتقال است‌.
 3. عایق کابل باید از لحاظ ضخامت و مقاومت قابلیت بلایی داشته تا از نشست، اتلاف، خطرات جانی و مالی بر اثر جریان برق خارج از کابل پیشگیری کند.
 4. مقاومت حرارتی کابل افشان جهت پیشگیری از اتصالات برقی، آتش‌سوزی و سایر خطرات احتمالی در دمای بالا حائز اهمیت است.
 5. قطر مناسب کابل جهت تامین انرژی‌ الکتریکی مورد نیاز تجهیزات مختلف اهمیت داشته و طول کافی برای ایجاد اتصال ایمن بدون کشش یا افتادگی غیرنرمال کابل نیز مهم است.

انواع کابل برق افشان

کابل‌های افشان را طبق فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌کنند؛ که بر حسب ولتاژ، جنس سیم و قدرت به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند.

افشان سبک: این نمونه وزن بسیار سبکی داشته و هادی آن از جنس مس آنیل است؛ و برای مصارف خانگی، محل کار، وسایل برقی و دستگاه‌هایی که دائماً به جریان برق متصل هستند کاربرد دارد.

افشان قدرت: دارای هادی مسی آنیل شده و انعطاف‌پذیری بسیار بالایی است و برای اتصالات برقی نیروگاه‌ها، صنایع، کانال‌های الکتریکی و… به کار می‌رود.

افشان آلومینیومی: اگرچه هادی مسی بهترین رسانایی را دارد؛ اما برخی کابل‌ها جهت صرفه اقتصادی و… دارای هادی آلومینیومی بوده و ولتاژ نامی ۳۰۰ تا ۵۰۰ را دارند.

البته کابل‌های افشان از لحاظ تعداد رشته هادی به تک هسته‌ای و چند هسته‌ای نیز تقسیم می شوند؛ که کابل‌های تک هسته‌ای دارای یک رشته هادی با عایق مس یا آلومینیوم هستند.

کابل‌های چند هسته‌ای نیز دارای چندین رشته هادی به صورت غلاف شده در عایق‌های مسی یا آلومینیومی بوده؛ که در یک کابل قرار دارند و کاربرد این نوع کابل در شرایط سخت، استرس‌زا، فضاهای محدود و… بیشتر است.

سیم و کابل افشان

 کابل‌های افشان با توجه به تنوع و گوناگونی که دارند دارای قیمت‌های متفاوتی نیز هستند که می‌توانید لیست قیمت آن ها را در اینجا مشاهده کنید.

استفاده‌های کاربردی کابل برق افشان

ساختار ویژه، قابلیت‌های بالا، تنوع در انتقال ولتاژهای مختلف و… دامنه استفاده از کابل‌های افشان را گسترده ساخته؛ لذا برحسب مشخصات فنی و ویژگی‌های ساختاری انواع کابل افشان را در سیستم‌ها و تجهیزات برقی مرتبط با بسیاری از صنایع و مصارف خانگی به کار می‌برند.

صنعت ساختمان: کابل‌های افشان نقش ویژه‌ای در مصارف خانگی برق جهت تامین روشنایی، تجهیزات الکترونیکی، سیستم‌های ضد حریق و امنیتی را ایفا می‌کنند.

صنعت خودروسازی: اتصال سیستم‌های برقی خودروها توسط کابل‌های افشان انجام می‌شود.

صنعت الکترونیک: در صنعت الکترونیک به منظور اتصال قطعات الکترونیکی و تامین برق سیستم‌های مختلف از کابل افشان استفاده می‌شود.

صنعت معدن: کابل افشان را به منظور تامین انرژی لازم جهت عملکرد تجهیزات استخراج از معدن و سایر دستگاه به کار می‌برند.

حمل و نقل: وسایل حمل و نقل عمومی و صنعتی مانند مترو قطار، اتوبوس و کامیون‌ها و دیگر موارد، برق خود را از کابل افشان می‌گیرند.

صنعت برق: در نیروگاه‌ها و صنایع تولید برق، به منظور انتقال برق از منابع تولید به تجهیزات توزیع از کابل‌های افشان استفاده می‌شود.

علاوه بر این در صنایع فضایی، ارتباطات و پزشکی نیز جهت انتقال جریان برق از مبدا به مقصد مورد نیاز کابل‌های افشان را به کار می‌برند. 

اهمیت استاندارد کابل افشان

با توجه به نقش حیاتی که کابل‌های افشان در ایجاد اتصالات الکتریکی لازم ایفا می‌کنند؛ لذا اطمینان از صحت کارایی و ایمنی این محصولات اهمیت خاصی دارد؛ چرا که ایمنی تجهیزات و انسان در گروه استانداردهای ساختاری و عملکرد صحیح کابل‌ها است.

استاندارد IEC 60331: تست کردن مقاومت و ایمنی کابل‌های افشان در برابر دما و حرارت بالا را توسط این استاندارد بررسی و تایید می‌کنند.

استاندارد IEC 60332: از این استاندارد به منظور بررسی مقاومت کابل در مواجهه با آتش سوزی، انتقال آتش و سوختگی استفاده می‌شود.

استاندارد IEC 60754: جهت تست میزان مقاومت کابل، تولید گازهای سمی و خوردگی در شرایط حریق این استاندارد را چک‌ می‌کنند.

استاندارد IEC 61034: از این استاندارد برای تعیین مقاومت کابل افشان در برابر دود و میزان شفافیت آن استفاده می‌گردد.

استاندارد IEC 60811: مهمترین تست‌ به منظور تشخیص مقاومت کابل افشان در برابر شرایط محیطی مانند: گرما و سرما، رطوبت، تابش مستقیم آفتاب، حرارت، خوردی، سایش و… است.

 

مزایا و معایب کابل های افشان

کاربرد گسترده و کیفیت عالی کابل‌های افشان که به عملکرد صحیح و ایمن تجهیزات و سیستم‌های الکترونیکی می‌انجامد؛ مزیت اصلی این اتصالات محسوب می‌شود و برخی دیگر از ویژگی‌های خاص این کابل‌ها به شرح زیر است.

 • کابل برق افشان با استفاده از استانداردهای مذکور در برابر آتش و حرارت بالا مقاوم است و به طور مؤثری از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.
 • با استفاده از کابل برق افشان، سیستم‌های الکتریکی در صورت بروز حریق محافظت می‌شوند و احتمال خرابی و خسارت به سیستم کاهش می‌یابد.
 • این کابل مانع از گسترش آتش و دود در ساختمان شده و خطرات صعودی را کاهش می‌دهد؛ لذا احتمال نجات آسان‌تر افراد افزایش می‌یابد.
 • استفاده از کابل افشان باعث کاهش تولید گازهای سمی در صورت بروز حریق می‌شود و سلامت محیط زیست را حفظ می‌کند.
 • استانداردهای کابل برق افشان، اطمینان می‌دهد که کابل برق به طور مداوم و در شرایط محیطی مختلف عملکرد خوبی خواهد داشت.

البته این اتصالات نیز مانند بسیاری از تجهیزات و محصولات دیگر دارای برخی معایب هستند که باید مورد توجه قرار دهید.

 • کابل برق افشان هزینه بیشتری نسبت به کابل‌های معمولی دارد؛ به خصوص در صورت استفاده از مواد و فناوری پیشرفته
 • کابل‌های فشان به دلیل استفاده از لایه‌های حفاظتی جهت مقاومت در برابر آتش، اندازه و وزن بیشتری نسبت به کابل‌های معمولی دارند.
 • کابل برق افشان به دلیل اندازه و وزن بیشتر، محدودیت‌هایی را در نصب و طراحی سیستم الکتریکی ایجاد می‌کند.
 • این کابل ممکن است در شرایط محیطی خاص مانند رطوبت و خوردگی دچار خسارت شود و عمر مفید آن کاهش یابد.
 • نصب و تعمیر کابل برق افشان نیاز به تجهیزات و متخصصین مجرب و ماهر دارد؛ لذا تعمیر و نصب آن‌ها هزینه و زمان بیشتری را صرف می‌کند.

 

تکنولوژی‌های نوین در تولید کابل

تولید کابل و سیم از جمله اتصالاتی است که همگام با تکامل فناوری پیشرفت چشمگیری داشته و کماکان در حال تغییر مثبت در زمینه متریال، علم روز، روش نوین و تجهیزات مدرن در تولید است.

در حال حاضر مکانسیم تولید این اتصالات با بهتری متریال‌های نانو، آلیاژ‌های مرغوب از مس، آلومینیوم، فولاد، روش‌های مدولاسیون، تجهیزات مدرن و هوشمند، تخصص و تجربه مطابق با دانش روز جهانی انجام می‌شود.

بهره‌گیری هریک از این موارد صنعت کابل و سیم را در راستای تولیدات بهینه، ایمن، باکیفیت و دارای قابلیت‌های بیشتر جهت ایجاد اتصالات خانگی و صنعتی مدرن و استاندارد هدایت می‌کند.

سیم و کابل افشان

پیشرفت‌های آینده در زمینه کابل افشان

در کنار این پیشرفت‌ها همچنان انتظار می‌رود که تولیدکنندگان این صنعت با دانش نوین، متخصصان مجرب، مکانسیم تولید مجهز و به روز خود، تولیداتی با کیفیت و عملکرد عالی را عرضه کنند.

آینده این اتصالات باید در جهت کارایی بیشتر، حداکثر استاندارد، ایمنی بالا، کاربرد گسترده، حفظ سلامت محیط زیست، کاهش حداقلی خسارات جانی و مالی ناشی از عدم کیفیت کابل‌های افشان قدم بردارد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.