کابل کولری چیست؟

کابل کولری چیست؟

کابل‌ها کولری شامل انواع مختلفی از اتصالات می‌شوند که از آنها برای برقراری جریان برق بین منبع تغذیه و تجهیزات مختلفی که توسط جریان الکتریکی عمل می‌کنند استفاده می‌شود و به سه دسته اصلی کابل فشار ضعیف، فشار متوسط و کابل‌های فشار قوی تقسیم می‌گردند.

ساختار ظاهری و فیزیکی این اتصالات بسیار متنوع بوده و در میان نمونه‌های مختلفی که دارند، کابل کولری از جمله کاربردی‌ترین نوع این محصولات شناخته می‌شود و همانطور که از نام آن پیدا است به منظور تامین برق موتورهای به کار رفته در کولرهای سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و جریان مجاز و مورد نیاز بین موتورهای کولر تا برق ساختمانی را برقرار می‌کنند‌.

کابل کولری چیست؟

اگر با مکانیسم کولر آشنایی داشته باشید قطعا مطلع هستید که تمامی کولرهای آبی و گازی در مدل‌های مختلف برای خنک سازی فضا به منبعی از انرژی الکتریکی نیازمند هستند که کابل‌ها را مناسب با نوع کولر در دو مدل کلی تهیه می‌کنند تا با قرارگیری بین جعبه‌های ورودی برق کولر و کلید کنترل کننده جریان، وظیفه برقراری انرژی برق را برعهده بگیرند.

قیمت انواع کابل کولر در بازار

با توجه به اینکه کابل‌ها از دو بخش اصلی هادی و عایق تشکیل شده‌اند هر دو این متریال‌ها در تعیین قیمت کابل موثر هستند؛ به طور مثال: ساختار اصلی کابل را بخش هادی آن تشکیل می‌دهد که ممکن است از جنس مس یا آلومینیوم باشد و از آنجایی که قیمت فلز مس بیشتر از آلومینیوم است؛ قطعاً نمونه‌ کابل‌های مسی گران‌تر از نمونه آلومینیومی بوده و علاوه براین هر دو این فلزات به طور روزانه دستخوش تغییرات همگام با نرخ جهانی هستند؛ لذا قیمت آن‌ها متغیر است و به مراتب قیمت کابل نیز در نوسان خواهد بود. همچنین شما می‌توانید برای بررسی قیمت انواع کابل کسری به لیست قیمت سیم و کابل کسری مراجعه کنید.

جدا از مسئله بخش هادی، جنس و کیفیت لایه عایق، استاندارد بودن و سطح ایمنی کابل، مرکز تولید کننده، برند محصول، نوع کابل، شدت جریان و ولتاژ عبوری مورد نیاز، متراژ لازم کابل بین منبع تا مقصد و… نمونه‌های دیگری از عوامل تاثیرگذار بر قیمت انواع کابل کولر در بازار هستند که از مخاطبی به مخاطب دیگر مبالغ نهایی را متفاوت نشان می‌دهند.

همچنین نحوه خرید شما تاثیر بسزایی بر کیفیت کار و قیمت متعارف آن خواهد داشت؛ لذا بهتر است جهت اطمینان خاطر از استاندارد بودن و سطح ایمنی کابل خرید خود را مستقیم از نمایندگی‌های معتبر و شناخته شده انجام دهید و از این طریق می‌توانید با حذف واسطه‌ها و هزینه‌های جانبی کابل‌های مرغوب و مقرون به صرفه را خریداری کنید.

انواع کابل کولر

امروزه کابل‌هایی که برای برقراری جریان برق مورد استفاده در کولرها به کار می‌روند متنوع بوده و هر یک بر حسب ساختار فیزیکی، نوع هادی، ولتاژ، جریان عبوری مجاز و همچنین نوع مدل کولر قابلیت و کاربردهای خاصی دارند.

کابل مفتولی: یک نمونه از رایج‌ترین کابل‌های مورد استفاده برای کولر، کابل‌های مفتولی اسن که با توجه به ساختار خاص و مقاومت عالی، برای استفاده در شرایط محیطی نامساعد بسیار پرکاربرد هستند.

آنچه که محبوبیت کابل‌های مفتولی در سیستم‌های سرمایشی را دوچندان می‌کند؛ عدم محدودیت در محیط‌های خشک تا مرطوب است و همچنین می‌توانید این کابل‌ها را از میان دیوارهای بتونی، لوله کشی، روی گچ، از بین آجر، بلوک و… عبور دهید و از ساختار عایق، مقاومت و طول عمر بالای آن‌ها در شرایط مختلف و سخت محیطی بهره‌مند شوید.

نکته دیگر هزینه و میرایی کمتر کابل‌های مفتولی است که جنبه اقتصادی و زمینه کاربردی این اتصالات را افزایش می‌دهد و آنچه که استفاده از کابل‌های مفتولی را محدود می‌سازد عدم انعطاف آن‌ها است به همین منظور عمدتا برای کابل‌ کشی در راستاهای عمودی یا افقی کاربرد دارند.

انواع کابل کولر

کابل افشان: از دیگر مدل‌های مناسب برای کابل‌ کشی کولر، نمونه‌های رشته‌ای یا همان کابل‌های افشان هستند که در کابل‌ها چندین رشته سیم در یک هادی به همدیگر تابیده شده‌اند.

اگرچه کابل‌های افشان نسبت به نمونه‌های مفتولی از مقاومت کمتری در شرایط مختلف برخوردار هستند؛ اما در مقابل قابلیت حالت‌پذیری بالایی داشته و این ویژگی برای استفاده در زمینه‌هایی که نیاز به کابل کشی انعطاف‌پذیر دارند یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

کابل کولر گازی

بر روی بدنه اغلب کولرهای گازی توان برق مصرفی و حد مجاز جریان الکتریکی جهت عملکرد این سیستم‌های سرمایشی درج شده است و برحسب محاسبات انجام شده نوع کابل مناسب جهت اتصال جریان برق مشخص شده است.

از آنجایی که کولرهای گازی به صورت یک تکه یا دو تکه (اسپیلت) هستند؛ لذا سیم کشی مناسب جهت کولرهای یک تکه به صورت ۳ رشته سیم شماره ۴ کافی است تا از جعبه تقسیم فیوز به کولر متصل شوند.

اما در کابل کشی برای کولرهای اسپیلت لازم است ابتدا از فیوز برق تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) با کابل ۵/۲ کابل کشی شود؛ سپس از محل یونیت خارجی تا کولر گازی نیز یک مسیر دیگر متصل گردد که حدفاصل بین یونیت خارجی تا داخلی را از کابل فرمان استفاده می‌کنند و این کابل‌ها در نمره ۵/۱ به صورت ۴، ۵، ۶ یا ۷ رشته‌ای موجود هستند.

کابل کولر گازی

جنس هادی این کابل‌ها از PVC است و ۵ رشته برق با رنگ‌های مختلف را در خود جای داده‌اند و دارای هادی مسی هستند که قابلیت عبور جریان 16آمپر را دارند.

کابل کولر آبی

همانطور که اشاره شد برحسب نوع کولر، جریان برق مورد نیاز و شرایط محیطی از کابل‌های متفا‌وتی برای برقراری جریان در کولرها استفاده می‌شود که در نوع کولر آبی نیز از کابل‌هایی مفتولی با ۴ الی ۵  رشته هادی از جنس مس استفاده می‌گردد.

این نوع کابل‌ها در دسته فشار ضعیف قرار می‌گیرند و قابلیت پشتیبانی ۵۰۰ الی ۳۰۰ ولتاژ از جریان برق را دارند و به طور کلی مدل‌های کابل مناسب با کولر آبی دارای دو سایز هستند و شامل: نسخه ۵*4/1 و نسخه 5*5/1 هستند که تفاوت این کابل‌ها وجود یک رشته سیم ارت در مدل پنج در یک و نیم است.

با توجه به شرایط محیطی مختلف و قرارگیری مستقیم در معرض نور افتاب، سرما، آب و… لذا کابل‌ کولرهای آبی را با مقا‌ومت و طول عمر بالاتر، مناسب با شرایط نامساعد مختلف تهیه می‌کنند و به طور معمول رنگ سفیدی دارند تا کمتر در شرایط جذب نور آفتاب و پوسیدگی قرار بگیرند و علاوه براین جنس مفتول هادی آن مقاومت کابل کولر آبی را دوچندان می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.